Технологія CIRCADIAN - CTS 💡Центр технічного світла💡 - Проектуємо та втілюємо в реальність
До списку статей

Технологія CIRCADIAN

image 18.01.2021

Людиноцентричне освітлення

Спілкуючись з компанією ES-SYSTEM про останній тенденції у світлотехніці, ми побачили, що є технологічно можливим поєднювати сучасні світлодіоди зі спектральним розподілом, наближеним до сонячного світла, та фоторецепторно-зваженою корекцією інтенсивності на основі часу доби і освітлення природнім світлом. Компанія ES-SYSTEM йде вперед у проектуванні освітлювального обладнання, яке працює в гармонії з циркадними ритмами людини, і є найбільш сучасне з тих які я зустрічала досі.

Природня активність людини взаємопов’язана з рухом Сонця по небесній сфері. До того часу, коли винайшли штучне світло, тільки Сонце задавало денний ритм людини. Воно пробуджує нас на зі сходом та примушує до відпочинку із заходом. Еволюція змусила нас до ритму, який ділить день на дві частини. Ми активні протягом 16 годин, а 8 годин в нас є для відпочинку.

Така закономірність поділу доби виникає не тільки з практики. Наукові дослідження встановили, що ще й хімічна природа людини впливає на добовий ритм. Світло не тільки допомагає нам бачити навколишній світ. Воно регулює сон, бере участь в засвоєнні і виробленні вітамінів та регулює гормональний фон. Що найважливіше – сонячне світло безпосередньо впливає на настрій і самопочуття.

 

В 2002 році науковці (Samer Hattar, David Berson) виявили, що око має три класи фоторецепторів, бо до цього часу вважали що є тільки палочки і колбочки. Це відкриття звернуло увагу науковців на важливість та вплив на людину спектру світла. Виявилось, що цей третій фоторецептор (ip- RGC) є особливо чутливий до вузького діапазону синього світла (пікове значення 480 нм), кількість якого, в природньому сонячному світлі, є найбільшим вранці і зменшується протягом дня.

Фоторецептор ipRGC знаходиться в передній частині сітківки ока. Найбільша концентрація цих фоторецепторів знаходиться в нижній частині сітківки, що пояснюється кутом падіння сонячних променів, які інформують організм про час світлового дня.

Фоторецептор передає інформацію до шишкоподібної залози головного мозку, котра, в свою чергу, регулює складним процесом утворення мелатоніну.

ЛЮДИНОЦЕНТРИЧНЕ ОСВІТЛЕННЯ
З часу відкриття взаємозв’язку між впливом денного світла на людину і циркадним ритмом, виробники освітлювального обладнання мають нове завдання. Рівнозначно важливим є комфорт світла та його максимальне наближення до спектру природнього денного світла.Сьогодні все більше і більше людей скаржаться на нерегулярний сон, апатію і навіть депресію. Науковці стверджують – більшість з тих розладів виникають через порушення природнього циркадного циклу, що є наслідком недостатнього доступу до природнього денного світла. Перебуваючи більшу частину дня в приміщеннях з обмеженим освітленням та коротким світловим днем осінньо-зимової пори року, це все викликає утворення мелатоніну на одному і тому ж рівні протягом цілого дня. Як наслідок, ми відчуваємо на собі негативні наслідки, такі як: відсутність концентрації, поганий настрій, сонливість, апатія і депресія. Різко погіршується ефективність нашої праці і навчання. На жаль, звичайні люмінісцентні лампи і світлодіоди не можуть ефективно замінити сонячного світла. Доступне на ринку освітлювальне обладнання котре змінює колірну температуру впливає тільки на настрій , але не впливає на регуляцію циркадного ритму, вироблення

image Поділитись